MATERIÁLY A PÉČE

Jak se starat o šperky?

ŠPERKY Z UŠLECHTILÉHO KOVU:

Šperky z ušlechtilého kovu, nebo také označovaného jako běžný kov. Jsou vyrobeny z kovu (nejedná se o chirurgickou ocel), potaženého ionizací – tenkou vrstvou stříbra, zlata, matné černé barvy apod. Šperky neobsahují nikl ani olovo.

 

ŠPERKY Z CHIRURGICKÉ OCELI:

Chirurgická ocel je velmi odolný a tvrdý materiál, který předčí většinu materiálů používaných ve šperkařství, je hypo-alergenní, tzn., že nevyvolává žádné alergické reakce, neoxiduje, na povrchu se netvoří žádné skvrny, je barevně stálý, je vysoce odolný vůči podření a  poškození. Chirurgická ocel spolu se stříbrem tvoří nejčastější materiál používaný ve šperkařství. Ocelové šperky jsou těžší a vypadají mnohem masivněji než stříbrné.

 

ŠPERKY Z MOSAZI:

Mosazné šperky jsou většinou pozlacené nebo postříbřené, takže ani není poznat, že se jedná o mosaz. K povrchové úpravě mosazi se často používá metody rhodiace (viz. níže)

 

JAK MÁM SPRÁVNĚ ČISTIT SVŮJ ŠPERK?

Čištění:

Zlehka otřete vlhkou tkaninou, která je měkká a čistá. Vysušte čistou, suchou a absorpční látkou (která saje vodu) očištěný šperk položte na čistý ručník a nechte dosušit.

Varování:

neparfémujte šperky, nevystavujte je nadměrnému styku s vodou (nekoupat se se šperky, nesprchovat) vyhněte se nadměrnému žáru, vysokým teplotám, vyvarujte se styku šperku s chemickými látkami, nepoužívejte horkou vodu, nenechávejte čistit laserem.

CO JE TO RHODIACE?

Jedná se o moderní povrchovou úpravu, která dodává šperkům větší lesk a barevnou stálost. Rhodiovaný šperk je také lépe chráněn před vnějšími vlivy působící na šperky (např. tělesný pot, saponáty, mýdlo, chemikálie, vysoké či nízké teploty, atd…)

 

CO JE TO AB EFEKT?

Krystal označený jako AB má na sobě speciální vrstvu pokovení, která způsobuje různé vizuální efekty při rozdílných světelných podmínkách. Efekt se jmenuje Aurore Boreale (polární záře).

Jak se starat o hodinky?

Hodinky stejně jako šperky patří do kategorie módních doplňků a je proto o ně potřeba pečovat. Hodinky ovšem na rozdíl od šperků mají několik vlastností, které zajišťují, aby hodinky vypadaly jako nové co nejdelší dobu.

Nárazu-vzdornost

Tato vlastnost dřív byla výsadou mechanických (automatických) hodinek, které obsahují velmi jemné součástky a při nárazech by se mohly poškodit. Hodinky s bateriovým strojkem jsou v dnešní době také zajištěné proti nárazům vnitřní plastovou (gumovou) vložkou.

Hodinky jsou většinou vyrobeny z nerezových materiálů a kvalitních kovů, takže je spíše potřeba se vyvarovat negativním vnějším vlivům.

Hodinky a voda

Pokud máte vodotěsné hodinky je potřeba dbát na označení vodotěsnosti. Níže je popsána vodotěsnost hodinek a dovolená míra styku s vodou:

0 m / 0 ATM – hodinky nejsou vodotěsné

30 m / 3 ATM – déšť, omývání

50 m / 5 ATM – sprchování, plavání

100 m / 10 ATM – potápění bez dýchacího přístroje

200 m / 20 ATM – potápění s dýchacím přístrojem

 

Výměna baterie

Výměna baterie není jednoduchou záležitostí, i když se tak může někdy zdát. Zejména u vodotěsných hodinek byste se o výměnu baterie neměli pokoušet sami.  Je tedy vhodné vždy jít do hodinářství, popřípadě pak do autorizovaného servisu. Pokud hodinky přestanou fungovat a zastaví se, je to z 95% způsobeno vybitou baterií.

 

Obecné zásady

Obecně platí, že hodinky s bateriovými strojky jsou více odolné vůči nárazům, nicméně hodinky jsou velmi jemná ruční, nebo strojní práce a je proto nutné s nimi náležitě zacházet.

Vylučte jakýkoliv styk hodinek s chemikáliemi, včetně saponátů a jiných čistidel, je to zejména z důvodu možného odstranění lepidla, které drží sklíčko, nebo naleptat samotné sklíčko.

Nevystavujte hodinky velkým teplotním změnám, například pobyt v sauně, nebo „schlazení“ rozpálených hodinek ve vodě.

Nevystavujte hodinky silnému magnetickému poli.